Dawniej, gdy o znanych nam obecnie, pięknie pachnących i intensywnie pieniących się mydłach i szamponach nikomu się nawet nie śniło, produkty do kąpieli, prania czy sprzątania tworzono samodzielnie, sięgając po to, co ofiarowywała natura.
Ziołem bez którego niegdyś nie wyobrażano sobie codziennego funkcjonowania, a które współczesne produkty myjące na długi czas odsunęły w niepamięć, jest mydlnica lekarska. Ta przepiękna roślina o subtelnych kwiatach w kolorze bladego różu i upojnym, słodkim aromacie, stanowiła niegdyś źródło bardzo cenionego i wykorzystywanego praktycznie w każdym domu surowca – pieniącego się korzenia.
Na terenie Europy mydlnica występowała powszechnie, zasiedlając przydroża, łąki i ugory. Często jednak, aby ułatwić sobie do niej dostęp, sadzonki mydlnicy nasadzano w okolicy gospodarstw i strumieni, czyli tam, gdzie pod ręką chciano mieć ten naturalny, myjący środek.
Przepis na płyn myjący z mydlnicy
Aby samodzielnie wykonać środek myjący z mydlnicy lekarskiej wystarczy wykopać kilka jej korzeni, pokroić na niewielkie kawałki i przygotować z nich odwar – czyli po prostu ugotować. I to cała tajemnica. Skąd te specyficzne właściwości mydlnicy? Wszystko za sprawą wysokiego stężenia saponin znajdujących się w jej korzeniach. Substancje te, obniżając napięcie powierzchniowe wody, tworzą trwałą pianę, która doskonale radzi sobie z usuwaniem tłuszczu i innych zanieczyszczeń.
Obecnie, gdy coraz częściej poszukujemy naturalnych rozwiązań w swojej codzienności, mydlnica lekarska na nowo pojawia się jako składnik produktów do mycia i sprzątania. To właśnie wyciąg z jej korzenia znajduje się w mydłach do rąk i żelach pod prysznic JOZKA, a już wkrótce w wielu innych naturalnych, skąpanych w ziołach kosmetykach marki.
Poza właściwością wytwarzania piany, wartymi uwagi są także inne, nie mniej cenne, jak np. skuteczne kojenie podrażnień, zmniejszanie potliwości, zmiękczanie naskórka czy nawilżanie go.
Bezpieczne mydło dla alergików
Mydlnica lekarska jest składnikiem, który pozwolił nam stworzyć jedno z mydeł z którego jesteśmy szczególnie dumni – mydło hipoalergiczne do rąk. Produkt ten jest najłagodniejszym mydłem z jakim mieliśmy do czynienia. Dłonie po kąpieli w mydle hipoalergicznym JOZKA stają się miękkie, gładkie i nawilżone. Polecamy je wszystkim osobom ze skórą skłonną do podrażnień, a także jako bezpieczne mydło do stosowania przez małe dzieci.
Mydło hipoalergiczne JOZKA nie posiada dodatków barwiących ani zapachowych.